Московська церка в Україні: як працють російські агенти
Усі новини
Московська церка в Україні: як працють російські агенти

Як сталося, що в незалежній Україні до 2014 року московська церква мала настільки великий вплив? Чим нагрішив московський патріархат? Про це ми розповіли у програмі "Що не так?" на телеканалі "Ми-Україна+".

Для початку варто зазирнути глибше в історію, аж до сталінських часів. Саме Сталін вперше вирішив використовувати священнослужителів як агентів спецслужб, хоча спочатку намагався їх знищувати. Ще у 1930-х роках радянська влада жорстоко переслідувала духовенство. Проте ситуація змінилася після 1939 року, коли, після підписання пакт Молотова-Ріббентропа, до СРСР приєднали Західну Україну та Білорусь. У цих регіонах релігія залишалася важливим елементом суспільного життя, а священники користувалися великою довірою серед населення. Тоді Сталін зрозумів, що замість ліквідації церкви її можна використати у власних інтересах.

Згодом КДБ активно вербувало священників, пропонуючи їм можливість кар'єрного зростання в обмін на співпрацю. Відмова тягнула за собою компромат, шантаж або навіть репресії. Таким чином, радянська влада створила систему релігійного контролю, де церква виконувала роль ідеологічного інструмента.

Особливо це проявилося у 1946 році під час ліквідації Української греко-католицької церкви.

"Операція відбувалася із залученням величезного числа агентури.Були залякані греко-католицькі священники, там було їх дві сотні, які брали участь в цьому псевдособорі, 70% із них були завербовані радянськими спецслужбами, є матеріали з цих вербовок, і мало того, в 40-х вони знову були ще і репресовані. Але все керівництво РПЦ, яке брало участь в цьому зрежисованому радянською спецслужбою дійстві, було агентами КГБ", – сказав науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету Анатолій Бабинський.

Після розпаду СРСР Україна отримала незалежність, проте московський патріархат залишився і продовжив просувати російські наративи. У 1990-х роках чимало нових священників у РПЦ були колишніми військовими, співробітниками МВС і спецслужб. Кремль використовував церкву як механізм впливу, а фінансування московського патріархату здійснювалося через великі корпорації на кшталт "Газпрому" та "Роснефти".

"Прийшли якраз військові, які активні, які контрольовані, десь орієнтовані на якісь дії. Спецслужби одразу орієнтували, яким чином їх умовно приручити. З одного боку брали на службу безпосередньо апарат ФСБ або розвідки, а тоді КДБ, а пізніше, зрозуміло, потрапили вже у церковне середовище", – сказав екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Українські лідери не протидіяли цьому впливу. Леонід Кучма відвідував богослужіння московського патріархату, а Віктор Янукович відкрито підпорядковувався Кремлю. Через церкву росія вкладала мільярди в гуманітарні та інформаційні проєкти, спрямовані на збереження власного впливу в Україні.

"З Москви йшли по лінії гуманітарної допомоги приблизно різних видів... от я б сказав, і церковного значення, і різних, так сказати, навіть продуктів харчування, яке церква давала, на мільярди гривень щорічно", –додав Маломуж.

Сьогодні російська церква продовжує брати активну участь у війні проти України, її представники відвідують зону бойових дій, підтримують військових та пропагують кремлівські ідеї. Таким чином, РПЦ залишається не просто релігійною організацією, а інструментом гібридної війни.