Українське роззброєння: як стратегічний потенціал перетворився на загрозу для України
Усі новини
Українське роззброєння: як стратегічний потенціал перетворився на загрозу для України

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала один із найбільших військових арсеналів у світі. Але що сталося з цим потенціалом за останні три десятиліття, і чому сьогодні українці гинуть від зброї, яку колись віддали ворогу? Подробиці розповіли у програмі "Що не так?" на телеканалі "Ми-Україна+".

На момент розпаду СРСР у 1991 році Україна мала один із найпотужніших військових арсеналів у світі, включаючи ядерну зброю, стратегічні бомбардувальники, міжконтинентальні балістичні ракети, велику сухопутну армію та військово-морський флот.

Яке озброєння мала Україна

  • Ядерна зброю у кількості 1700 ядерних боєголовок;
  • 176 міжконтинентальних балістичних ракет дальністю до 10 тисяч кілометрів;
  • 40 стратегічних бомбардувальників;
  • приблизно 600 крилатих ракет Х-55 дальністю 2500 кілометрів із ядерним зарядом;
  • 1100 бойових літаків;

"Україна отримала величезне угрупування після розпаду Радянського Союзу. Ця кількість зброї, в тих умовах не була потрібна нам, з одного боку, а з іншого боку вона лякала наших сусідів і нашого на той момент головного, скажімо, кредитора США. Тому всі учасники даної п'єси, включно з Росією, у якої була там власна мотивація, робили все, щоб ми від цієї зброї позбулися", – підкреслив військовий історик, радник міністра у справах ветерані Василь Павлов.

У це важко повірити, але саме ці бомбардувальники зі смертельними ракетами ми самі свого часу віддали Росії. Один точно з тих Ту-95, який наносить ракетні удари, ідентифікований як колишній український. Як же так сталося? 26 років тому, 5 листопада 1999 року, Україна передала Москві 11 стратегічних бомбардувальників в обмін на борги за газ. Журналісти програми "Схеми" провели власне розслідування, в якому встановили кожен літак, який тоді був переданий на озброєння ворогу.

Співставляючи архівні дані, фотозвіти з місць бомбардування та кадри й матеріали з російських ЗМІ, журналісти з'ясували, що в ударі по Києву 8 липня 2024 року брав участь наш бомбардувальник, переданий за нібито газові борги Росії. Шість колишніх українських Ту-160 нині перебувають у бойовому складі російської армії. Номери літаків порівняли з архівом угоди з номерами, наданими українською розвідкою.

Тоді, в 1999 році, Україна передала не тільки бомбардувальники. Згідно з документами, у рахунок боргу за газ у 275 мільйонів гривень загалом було передано 575 крилатих ракет Х-55, 12 турбогвинтових двигунів, три Ту-95МС, вісім Ту-160. Перелік включав також запчастини, наземне та радіоелектронне обладнання.

Треба зазначити, що процес роззброєння України тривав постійно, не зупиняючись. Але умовно його можна поділити на такі етапи:

  • 1994 рік – ядерне роззброєння зафіксував Будапештський меморандум, який був підписаний в обмін на гарантії безпеки;
  • 1999 рік – роззброєння авіації, частково вона була передана Росії, частково – утилізована;
  • 1997 рік – вирішувалася доля Чорноморського флоту, який був поділений між Україною та Росією, а в 2014-му анексований разом із Кримом.

Сухопутна армія та військово-повітряні сили скорочувались поступово всі 30 років через брак фінансування. У 2004 році у ході реформування Військово-повітряні сили й війська протиповітряної оборони були об'єднані у єдиний вид – Повітряні сили України. Матеріальна база вже тоді вимагала оновлення та ремонту більше, ніж 50% зенітних ракетних систем і комплексів, автоматизованих систем управління та радіоелектронної техніки ППО. Ані ремонту, ані фінансування так і не було. Тому далі кожні два роки до початку війни на Донбасі та анексії Криму відбувалося лише скорочення.

У 2007 році чисельність Повітряних сил складала 45 240 осіб. На озброєні перебувало 211 бойових і 49 транспортних літаків. За чотири роки, у 2011 році, їхня чисельність була скорочена на 2000 осіб, а на озброєні залишилось 208 бойових і 39 транспортних літаків. І ще за два роки, у 2013 році, чисельність особового складу Повітряних сил налічувала 36 300 осіб, а на озброєні значилося 160 бойових і 27 транспортних літаків.

Але ж сказати, що всі українські військові заводи стояли й не працювали всі роки Незалежності, теж не можна. Україна розробляє ракетну техніку, Україна розробляє безпілотну техніку, яка за своїми параметрами значно перевищує ту радіаційну техніку. Наприклад, у серпні 2019 року вдало пройшов випробування ракету-носій "Циклон-4", що був розроблений у тому ж Конструкторському бюро "Південне" та виготовлений на підприємстві "Південмаш" в Україні.