
Найбагатша людина планети, американський мультимільярдер Ілон Маск заявив про свої політичні амбіції. Він ініціював створення своєї політсили, яку назвав ні мало, ні багато – "Американською партією". Чи має нова політсила шанси похитнути традиційну для Сполучених Штатів двопартійну систему? Чи вплине партія Маска на рейтинг республіканців? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
"Великий і чудовий" податковий закон Президента США Дональда Трампа призведе до банкрутства Америки – заявив мільярдер, підприємець і колишній близький приятель господаря Білого дому. І оголосив про створення власної політсили – Американської партії. Передувало цьому кроку опитування, яке символічно в День незалежності США у своїй соцмережі Х провів Ілон Маск.
"У співвідношенні два до одного ви захотіли нову політичну партію, і ви її отримаєте. Коли мова заходить про банкрутство нашої країни через витрати та корупцію, виходить, що ми живемо в однопартійній системі, а не в демократії. Сьогодні "Американська партія" створена, щоб повернути вам вашу свободу", – написав Ілон Маск.
Політичну систему у США називають двопартійною. Тому що від середини 19 століття обидві палати парламенту контролюється лише двома партіями: республіканською та демократичною. Інші партії в Америці насправді теж є. Їх називають "третіми партіями". На федеральному рівні їх існує без малого чотири десятки. Але жодна з них не має серйозного впливу на політичний процес в державі. Нова партія Маска – інша справа. Вона може кинути реальний виклик республіканцям та демократам. Принаймні, це обіцяє сам Маск незважаючи на те, що він був головним донором республіканської партії. Він вкладав в неї шалені гроші. Сама лише виборча кампанія Трампа обійшлась йому у 290 мільйонів доларів.
В останні, найнапруженіші тижні президентських перегонів Маск щодня розігрував мільйон доларів серед тих, хто загітував своїх родичів або знайомих підписати онлайн-петицію за поправки до Конституції США, яку ініціювала передвиборча група AmericaPAC. Її бізнесмен створив спеціально для підтримки Дональда Трампа.
Після перемоги Дональд Трамп віддячив Ілону Маску. Той очолив департамент ефективності уряду DOGE, який мав значно скоротити держслужбовців і прибрати цілі відомства. Проте зі своєю місією він, схоже, впорався не дуже добре і в травні був змушений піти. Але "останній цвях" у дружбі забила публічна сварка колишніх приятелів довкола “Великого та чудового” законопроєкту Трампа про зниження податків і витрат.
Президент пов’язав критику Маска зі скороченням субсидій від держави для електромобілів, які вигідні компаніям мільярдера. Дійшло навіть до особистих образ і погроз. Дональд Трамп навіть попередив мільярдера, який народився у Південній Африці, що може депортувати його на батьківщину.
"Ми маємо розглянути це питання. Можливо, нам доведеться наслати DOGE на Ілона. Ви знаєте, що таке DOGE? DOGE – це монстр, який, можливо, повинен дістати та з’їсти Ілона. Хіба це не жахливо? Він отримує багато субсидій", – сказав Трамп.
Зараз республіканці побоюються, що сварка між Трампом і Маском завадить їхній партії зберегти більшість після виборів до Конгресу, які відбудуться наступного року. А інвестори припускають, що черговий сплеск політичної активності Маска знову згубно вплине на акції його компаній.