
Щороку у світі від 1% до 5% ув’язнених потрапляють за ґрати через судові помилки. Такі неточності виникають через неправдиві свідчення, помилки слідчих, неправильне використання ДНК-аналізу або навіть умисні дії. Саме серед таких історій – справа Стівена Ейвері, який провів у в’язниці понад 10 років. Як він опинився за ґратами й чи дійсно не скоював злочин – розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Він відсидів 18 років за злочин, якого не скоював. А згодом - знову опинився за ґратами. Чоловік, якого звинуватили у зґвалтуванні та вбивстві без жодних прямих доказів – Стівен Ейвері. Про цю історію Нетфлікс навіть зняв серіал “Створюючи вбивцю”, то що ж насправді скоїв цей чоловік – зараз розповім.
31 жовтня 2005 року молода фотографка – Тереза Голбах, яка співпрацювала з автотрейдерським сайтом, приїхала до родини Ейвері, щоби зробити знімки їхнього позашляховика. Однак після цього її більше ніхто не бачив.
Через три дні родичі Терези подали заяву про зникнення в поліцію. Слідчі шукали жінку по всьому округу. І все вказувало на те, що востаннє її бачили саме на подвір’ї родини Ейвері. Наступного дня Стівена заарештували. Для поліції він став головним підозрюваним, адже раніше вже мав серйозні проблеми з законом.
У 1985 році Стівена звинуватили у зґвалтуванні та замаху на вбивство молодої жінки. Після цього його засудили до 32 років ув’язнення. Однак у 2003 році з’явилися нові шокуючі деталі. Завдяки повторним аналізам ДНК з’ясувалося, що Ейвері був невинним, а справжній злочинець – інший чоловік, який увесь цей час був на волі. Тож 18 років у в’язниці Стівен провів безпідставно.
Слідчі знайшли авто Терези на території Ейвері, а ключі від нього – у спальні Стівена. Рештки тіла Терези виявили неподалік його трейлера. А в її машині – сліди крові, які, за аналізом ДНК, належали саме Стівену. Усі докази вказували на те, що саме він убив Терезу Голбах.
Стівен запевняв, що він не причетний до зникнення та вбивства Терези, однак на його слова ніхто не зважав. Щоб дізнатися більше, слідчі допитали всіх родичів Ейвері. Та зізнання його племінника шокувало всіх. 16-ти річний Брендан зізнався: разом зі Стівеном вони зґвалтували, а потім убили жінку. Щоб позбутися тіла – вирішили його спалити.
У 2007 році обох чоловіків визнали винними у вбивстві Терези та засудили до довічного ув’язнення. Та попри вирок, адвокати продовжували шукати нові докази, аби довести невинуватість засуджених. І майже через 10 років їм це частково вдалося.
У 2016 році Адвокатка Кетлін Зеллнер, яка спеціалізується на виправданні невинно засуджених, провела незалежну експертизу. Вона з’ясувала, що ключ від авто Терези, нібито знайдений у кімнаті Стівена, з’явився лише після сьомого обшуку. Кров у машині містила хімікат, який використовують для зберігання зразків. А кістки Терези могли бути перенесені на територію Ейвері вже після її зникнення. Усе вказувало на можливу фальсифікацію доказів.
Після цього Брендан зізнався: його змусили збрехати правоохоронці. Залякуванням і тиском вони вибили з нього неправдиві свідчення.
Це був уже другий випадок, коли слідство саджало Стівена за ґрати, маючи докази його невинуватості. Ейвері подавав апеляції, наполягав на нових експертизах - однак усі спроби перегляду вироку були відхилені.
Попри численні свідчення і докази можливої фальсифікації, Стівен та Брендан й досі залишаються за ґратами, відбуваючи довічне ув’язнення.