
Україна одна з найбільш замінованих країн світу. За підрахунками ООН, на повне очищення територій традиційними методами може піти до 100 років. Однак українські розробники створили рішення, здатне істотно прискорити цей процес – наземного дрона-розміновувача під назвою “Змій”. Подробиці розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Повільно, метр за метр, повзе вперед дрон на ім’я “Змій”. Його важкі ланцюги б’ють по землі. Від ударів детонують ворожі міни. Як протипіхотні, так і протитанкові. “Змій” має міцну броню. Тож вибухи його не зупиняють. Управляють цим дроном так само як і FPV – дистанційно через пульт.
Один такий дрон може за місяць розмінувати вісімдесят гектарів землі. Коштує він 14-20 тисяч доларів. Це в рази дешевше за іноземні аналоги. А після початку серійного виробництва ціна може бути ще нижчою. Дрон-розміновувач вже пройшов випробування на полігонах і отримав сертифікат. Перевірили його і на фронті.
"Запас ходу в нього 20 кілометрів. Цього достатньо або для повного робочого дня саперної групи або для виїзду на бойові. Треба проїхати п'ять кілометрів до лінії бойового зіткнення, там відпрацювати місію і повернутися назад. У військових задача – переважно прокласти стежку для проходу піхоти та дрібної техніки", – розповів один із розробників дрона “Змій” Борис Змий.
У розмінуванні найменша помилка може коштувати життя. Все доводиться робити повільно й обережно. Тож коли військові та волонтери побачили, як працює “Змій”, то були сильно вражені.
"Саме ця машина нам допомогла. Вона працювала, як косарка, яка "косила траву", ще й "перевіряла ґрунт". За один день така машина у нас, по нашім непростим умовам, з таким високим очеретом, відпрацювала один гектар в день. Лише з саперами це було б точно десь місяць. Ця машина прискорює нашу роботу дуже сильно", – сказав керівник загону гуманітарного розмінування ГО “Фонд гуманітарного розмінування - Ірпінь” Яків Ганул.
Цей дрон привезла група волонтерів, яка працює на іншій ділянці. В тимчасове користування, у якості допомоги. Тепер у фонді “Ірпінь” хочуть і собі таку. Вже оформлюють необхідні дозволи й подали заявку виробнику. Роботи-сапери дозволять очистити українські землі від небезпечного ворожого залізяччя значно швидше.