
Грибні ферми в Україні готуються скорочувати вирощування продукції до 30%. Як вирощують гриби в Україні? Чи досі це прибутковий бізнес? Та який капітал треба, щоб стартувати? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Одна з грибних ферм, що успішно працює в Україні, належить родині Наталії Ільчук. Бізнес заснували її батьки майже 30 років тому, вклавши на старті 5 тисяч доларів. Тоді перша грибниця займала всього 100 квадратних метрів. Сьогодні підприємство займає площу в 1000 квадратів, на якій розташовані 19 камер для вирощування печериць.
"На той період – це був саме початок розвитку цього бізнесу, тому що печериці вони на той момент тільки входили й перша наша грибниця була дуже маленькою", – додала Наталія.
Бізнес почав приносити гроші, ринок зростав, а з ним і попит. Тому ферму масштабували. Процес проходить у п'ять етапів і триває 36 днів. Спочатку закладають субстрат. Далі його накривають спеціальним шаром. Сировину добре змочують і дають температуру 24 градуси Цельсія, аби гриби розмножувалися. А потім її різко знижують до 16.
"Коли цей міцелій шокується, от як в природі, гриби з'являються після активних дощів, в цей період, як правило, коли йдуть дощі йде похолодання, а потім наступає потепління”, – пояснила власниця грибниці.
Фінальні етапи – ріст грибів. В місяць на фермі збирають близько 100 тонн шампіньйонів. Продають по 80-90 гривень за кілограм. Грибна справа – бізнес прибутковий, каже власниця ферми. Але водночас і ризикований. Є залежність від сировини-субстрату. Одна тонна коштує 6000 гривень. На місяць треба 320 тонн.
До війни субстрат в Україні виготовляли шість компаній. Зараз залишилася половина. А без нього ніякий грибний бізнес неможливий. Купувати сировину за кордоном, власникам грибних ферм не вигідно через логістику, та й коштує там він дорожче ніж в Україні.
"Зараз в цих умовах, які ми маємо інвестиції у мільйони й мільйони євро зробити у побудову нового компостного виробництва багато бізнесменів вважають ризикованим”, – підкреслив аналітик ринку грибів в Україні Максим Єнченко.
Під час вирощування грибів має бути чітко дотриманий весь технологічний процес. Температурний режим, вологість, вентиляція, обробка від інфекцій. Бо якщо хоча б на одному з етапів буде помилка, вся партія грибів може піти на смітник. І найбільше збитків власники бізнесів мали під час відключень світла.
Ще один із ризиків – це залежність від робочих рук. Гриби треба зібрати за п'ять днів. Якщо не встигнути це зробити, продукція просто не поїде на полиці супермаркетів. Так і сталося на цій грибній фермі під час повномасштабного вторгнення. Тоді власники думали, що бізнесу крах.
"Я через два три дні зрозуміла, що працівники вже не виходять на роботу, збирати це не має кому, а тут як в пологовому будинку всі процеси ідуть, я прийняла те, що все втрачено і я прийняла рішення віддати все що тут є, і якось врятувати, прийшли місцеві, близько 50-60 людей приходило. Зі 120 тонн очікуваних, які ми врятували – 63 тони ми віддали населенню та волонтерам", – розповіла Наталія.
Через усі ці проблеми понад половину грибних ферм з 2022 року в Україні закрили. Зараз їх лишилося 120. І щоб увійти в цей бізнес з нуля у 2025 році, окупити вкладене та отримувати прибутки, слід вкласти щонайменше 2-3 мільйони євро. Перспективи розвитку в грибній галузі України є, кажуть фахівці. Далі вирощування буде із більшим ступенем автоматизації, використовуватимуть штучний інтелект і можливо гриби згодом будуть збирати не люди, а спеціальні пристрої.