
Сфера доставки в Україні переживає нестачу працівників. За даними експертів, у 2023 році середній термін пошуку кур’єра сягав 49 днів. Як працюють служби доставки під час війни, скільки заробляють кур’єри та які умови їх праці – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Для того, щоб утримати працівників, маркетплейси заохочують кур'єрів різними фішками. Зокрема, соціальним пакетом, підвищенням зарплати. А ще придумають маршрутки так, щоб працівники завершували зміну ближче до дому. Ми провели день з курʼєром-ветераном та дізнались, в чому складність цієї професії. За дві години ветеран Богдан виконав сім замовлень, Зазвичай за 8 годин роботи він встигає зробити понад 30 таких поїздок.
"Виглядає це абсолютно не престижно. Просто "якийсь чувак з рюкзаком їздити на велосипеді чи на автомобілі", але перше – це свобода, тобі не треба проситися – "можна я сьогодні не вийду, бо я там захворів". По-друге, це більший дохід", – сказав Богдан.
Спочатку він працював на велосипеді. Але після нещасного випадку – хулігани кинули його під машину, коли він виконував замовлення, вирішив пересісти на авто. Утім плани змінилися після повномасштабного вторгнення. Хлопець з перших годин, не вагаючись, став на захист українських кордонів.
"Мотивація була попасти в "Азов", тоді був набір на деблокаду Маріуполя. Не знаю, на щастя чи на жаль, ми туди не потрапили. Далі ми воювали в Донецькій області, я мав три поранення, третє було фінальне, яке поставила крапку на моїй військовій службі. Це був перелом хребта. В мене зараз в спині титановий імплант стоїть який тримає цей хребет в тому місці де він здвинувся", – розповів ветеран.
Після тривалого лікування та реабілітації, Богдан вирішив продовжити працювати кур’єром. За словами CEO однієї зі служб доставки Андрія Курського та експертів, заробіток кур’єра залежить не лише від кількості доставок, а й від їхньої ваги, швидкості та оцінки клієнта. Найбільший попит спостерігається у п’ятницю–неділю, в обідній час, ввечері, а також під час повітряних тривог.
Ресторанний бізнес теж адаптувався. За словами експертки з розвитку ресторанного бізнесу Ольги Насонової, навіть при порожніх залах доставка дозволяє зберігати робочі місця.
"В Києві налічується зараз більше 5000 закладів громадського харчування, це й преміальні ресторани, і недорогі. Але це досить велика цифра. Тобто є що доставляти. Крім Києва доставка користується попитом у Дніпрі, у Харкові також, в Одесі і у Львові", – сказала Ольга.
В менших містах, наприклад Кам’янець-Подільському чи Кропивницькому, – тенденція інакша. Адже людям простіше дістатися до закладу громадського харчування, кажуть фахівці. За приблизними оцінками експертів, на день у місті-мільйоннику може здійснюватися понад три тисячі доставлень. Сама ж вакансія кур’єра – приваблює все більше людей, кажуть в службах кур’єрських доставлень.
Найчастіше на цю вакансію подаються саме чоловіки, кажуть експерти. В ролі транспорту більшість обирає мопеди. Це дозволяє уникати заторів та швидше привозити замовлення.