
У столиці патрульні вирішили допомогти жінці, що не впоралась з кермуванням електросамоката і впала. А виявили, що за кермо вона стала напідпитку. Які ще є правила використання електросамокатів? Як часто керманичі двоколісних порушують ПДР та чим це може обернутися? Про це розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Теплий весняний вечір. Дорогою їде жінка на самокаті. В якийсь момент вона втрачає рівновагу і падає. Це бачить патруль поліції. Копи допомагають жінці звестись і бачать, що та поводиться дивно. На запитання “чи вживала вона алкоголь” жінка відповідає ствердно. А потім дуже дивується коли, що її штрафують на 17 тисяч гривень за їзду в нетверезому стані.
І це лише одна з багатьох проблемних ситуацій, які виникають на наших дорогах через необізнаність. Надто багато людей не розуміють, що самокат – це транспортний засіб. І користуватись ним треба за правилами дорожнього руху.
Ситуація в українських містах складається так, що електросамокатами користуються хто завгодно і як завгодно. І це призводить до трагічних наслідків. Лише від початку цього року поліція зафіксувала 66 дорожніх пригод за участю цього виду транспорту. Травмувалися 68 людей, одна людина загинула.
"Питання саме законодавчого врегулювання наявності й взагалі поведінки на дорозі таких учасників дорожнього руху, як кермування легкого електротранспорту невизначені, і це питання перебуває на стадії регулювання", – перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Насправді формальний статус у самокатів на дорозі є. Ще у 23-му році їх законодавчо прирівняли до велосипедів. Це означає, що виїжджати на дорогу можуть тільки райдери, яким понад 14 років. Рухатись можна якомога правіше. Виїжджати за межі правої смуги не можна взагалі. Через дорогу – пішохідним переходом й самокат можна проводити тільки в руках. А ще треба користуватися світловідбивними елементами, одягати шолом та інші засоби безпеки. І само собою нікому не дозволено ставати за кермо напідпитку.
Тож правила існують. Але їх не виконують. А поліція не може контролювати всіх водіїв самокатів. Яких за статистикою щодня виїжджає на українські дороги до 15 тисяч.
Компанії, які здають самокати в прокат, теж намагаються стежити за тим, хто і як використовує їх транспортні засоби. Вони обмежують максимальну швидкість та встановлюють власні правила користування. Але все одно не можуть гарантувати, що їх самокати не потраплять до рук дорожніх хуліганів.
"Найголовніше правило – це бути повнолітнім і бути у тверезому стані. До 25 км/час, але більшість зон особливо у великотрафікових містах мають обмеження до 20 км в час у пішохідних зонах, в парках, не можна одночасно використовувати самокат вдвох", – комерційний директор сервісу прокату електросамокатів Вікторія Ткаченко.
Проблема мікромобільності – пересування громадян на малорозмірних індивідуальних транспортних засобах стоїть дуже гостро не лише в Україні. Від самокатів і моноколес потерпає вся Європа. І кожна країна шукає власне рішення.
Так, наприклад, у Німеччині на електросамокатах дозволили рухатися тільки велосипедними доріжками й з максимальною швидкістю до 20 кілометрів на годину. В Нью-Йорку електросамокати легальні лише в певних районах. А у Парижі тривалі спроби навести лад із самокатами на дорогах призвели до того, що їх використання заборонили повністю.