Укус кліща може призвести до інвалідності: реальна історія українки та як уберегтися
Усі новини
Укус кліща може призвести до інвалідності: реальна історія українки та як уберегтися

В Україні розпочався сезон активності кліщів, і з потеплінням ризики для здоров’я лише зростають. Паразити, які здаються дрібними та непомітними, насправді несуть серйозну загрозу – зокрема, можуть стати причиною хвороби Лайма, що в окремих випадках призводить до інвалідності. Подробиці розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

В Україну приходить справжнє тепло. І гуляти в парках стає небезпечно. Починається щорічний сезон кліщів. Комунальні підприємства обробляють від них зелені зони, і всюди можна побачити відповідні попередження.

Як приклад, Іванка стала жертвою укусу кліща. Якось після душу вона помітила паразита на животі. Каже: вирішила самостійно його видалити пінцетом. За кілька днів з’явилося почервоніння, почали відмовляти ноги — дійшло до того, що Іванка не могла підвестися з ліжка. Лише через місяць страждань дівчина звернулася до лікарів. Діагноз – хвороба Лайма. 

"Час від часу лягаю в стаціонар, п'ю гормони, капаю гормони, без знеболювальних я фактично не живу, бо, тому що рухатися неможливо. Просто в мене швидко прогресує хвороба", – сказала Іванка.

В Україні виявлено близько 20 видів кліщів. Кожен з них несе небезпеку. Паразити мешкають на траві та кущах на висоті до півтора метра — вище не піднімаються, попри поширені міфи. Паразитологи кажуть: укус кліща може бути значно болючішим для людей, ніж для тварин – через чутливість шкіри. Особливо уразливі ділянки: шия, обличчя, живіт та голова.

"Під час укусу кліщ виявляє анестезуючу речовину і під час кровосмоктання людини яка підпала під укус кліща, вона може не відчувати нічого і не відчувати що на тілі є чужорідне тіло. Потім анестезуючі речовини проходять, кліщ насмоктався, він відпадає", – розповіла зав. паразитологічної лабораторії ЦКПХ МОЗ Тетяна Хархун.  

Головна небезпека кліщів в тому, що вони можуть переносити інфекційні хвороби. Найчастіше – хворобу Лайма.  Перші ознаки – почервоніння в місці укусу, яке через кілька днів перетворюється на кільцеподібну висипку. До симптомів додаються проблеми з серцем, кон'юнктивіт та слабкість у м'язах.

"Це може бути ураження мозкових оболонок мозку, тобто розвиток енцефалітів та менінгітів, це дуже рідко. Але якщо воно рідко, то це не означає, що його не буває. Причому є пацієнти, де це виглядає як інсульт, а потім виявляється, що це не інсульт", – додала лікарка-інфекціоністка Альона Єрохіна.

При самостійному видаленні кліща, кажуть лікарі, існує ризик обірвати його хоботок, який залишиться в шкірі. Це може призвести до розвитку інфекцій та навіть до смерті. Спрей, швидко та ефективно захищає від укусів кліщів. Починає діяти вже через кілька хвилин після нанесення. Незважаючи на високий рівень захисту, репеленти не захищають від укусу на 100%.

Після того, як лікар видалив кліща, його необхідно здати до лабораторії, щоб визначити, чи був паразит заражений інфекціями. А от щоб захистити себе від укусів кліщів, експерти радять носити одяг, який закриває руки та ноги, ретельно оглядати своє тіло після прогулянки на природі. А у разі виявлення паразита, негайно звернутися до лікаря.